Nasz kanał na YouTube
Dla czego warto kupować u nas
Dla czego warto kupować u nas
Eudialit

Eudialit to bardzo rzadki minerał zaliczany do gromady krzemianów. Jest krzemianem pierścieniowym o wzorze chemicznym Na4(Ca,Ce)2(Fe2+,Mn2+)ZrSi8O22(OH,Cl)2. Nazwa minerału pochodzi z połączenia dwóch greckich słów eu i dialitos co przetłumaczyć można jako "dobrze rozkładalny". Nawiązuje on do łatwości rozpuszczenia tego minerału w kwasach. Poto...

Eudialit to bardzo rzadki minerał zaliczany do gromady krzemianów. Jest krzemianem pierścieniowym o wzorze chemicznym Na4(Ca,Ce)2(Fe2+,Mn2+)ZrSi8O22(OH,Cl)2. Nazwa minerału pochodzi z połączenia dwóch greckich słów eu i dialitos co przetłumaczyć można jako "dobrze rozkładalny". Nawiązuje on do łatwości rozpuszczenia tego minerału w kwasach. Potocznie eudialit nazywa się krwią północy. Jest to nawiązanie do barwy tego minerału oraz najbardziej znanych wystąpień usytuowanych w północnych rejonach naszego globu (Półwysep Kola, Grenlandia oraz w Kanada). Eudialit tworzy kryształy o pokroju grubotabliczkowym i krótkosłupowym. Występuje jako wrosły minerał w postaci zbitych i ziarnistych skupień. Jest kruchym minerałem, w stanie świeżym o szklistym połysku. W miarę postępującego wietrzenia minerału połysk staje się coraz bardziej tłusty. Minerał ten powstaje w procesach krystalizacji magmowej powiązanej z powstawaniem masywów sjenitów nefelinowych, granitów alkalicznych i skał z nimi związanych. Może również powstawać w wyniku pomagmowych procesów pegmatytowych.

Więcej

Eudialit W tej kategorii nie ma produktów.

Zapisz się do newslettera

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Sprzedawcę (Magia Kamieni Anna Janus, Ul. Krakowska 51A, 32-566 Alwernia) w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności sklepu internetowego. Dane osobowe w sklepie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności przed wyrażeniem zgody.